Dilara

KARAYAZI

- KURUCU&TASARIMCI -

“Fabricca Design’ın hikayesi kayıtlara değil, çocukluk anılarıma dayanıyor… ”


Dilara Karayazı, 90’lı yılların ortasında, boncuklardan takılar yapıyor ve evdeki yaya trafiğinin en yoğun olduğu koridorda tezgah kurarak, evin diğer sakinlerine satıyor. Hayatının hiçbir döneminde bırakmadığı hobisi takı tasarımı ile böylece tanışıyor. Biraz daha büyüdüğünde hem takılar çeşitleniyor ve hem de tezgah sokağa taşınıyor ve el yapımı tasarımlar da ilk defa “dış dünyaya” açılıyor.

Yeditepe Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği mezunu olan Dilara Karayazı, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi yüksek lisansı yaparken bir hobinin nasıl girişime dönüşebileceğini öğreniyor ve 20 yıl boyunca sadece bir hobi olan takı ve aksesuar tasarımı artık bir marka fikrine dönüşüyor ve Fabricca’nın yazılı tarihi de başlamış oluyor. Dilara Karayazı, bir mottosu olan, çevreye duyarlı, sürdürülebilir ve özgün takıyı üretmek için yola koyuluyor.

Fabricca Design’ın tüm tasarımlarında, temel malzeme olarak atık kumaş kullanmaya karar veriyor. Tasarım fikri için de dünyanın farklı tarzlarını araştırıyor. Ve bir gün İnternet’te, bir parça eğreti dikişli kumaşa sarmaladığı çocuğunu sırtında taşıyan Samburu kadınına rastlıyor. Dünyanın en zorlu coğrafyasında, omuzlarında binbir yükle dimdik ayakta durabilen rengarenk kadınların yaşadığını öğreniyor. Ruhunu Afrika takılarından, renklerinden ve desenlerinden, malzemesini tekstil sektörünün atık kumaşlardan alan Fabricca Design’da, “Çöp” olmaktan kurtarılmış renk renk kumaşlar yepyeni tasarımlara dönüşüyor.

Dilara’nın evinin koridorunda başlayan hikaye; bugün Fransa, Kolombiya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Dubai, Fas ve Kanada olmak üzere 7 farklı ülkede ve Türkiye’nin pek çok ilinde fiziksel olarak devam ediyor. Türkiye’nin farklı illerinden 20 kadın çalışanımızla hem hayallerimizi hem de onlarca özel tasarım ürünü hayata geçiriyoruz.


Fabricca Design’ın ruhuna ilham veren ama adını bile bilmediğimiz Samburu kadını, her kadın ve tüm dünya için sürdürülebilir projelerimizi konuşmak; tasarımlarımızı ve bizi yakından tanımak için Kadıköy’deki merkezimize davetlisiniz. Sizi ekibimizle ve ilham kaynağımızın hemen girişteki portresiyle karşılamaktan memnuniyet duyarız.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR