Basında Biz

Milliyet.com.tr - Afrika esintili renkli tasarımlar

http://www.milliyet.com.tr/afrika-esintili-renkli-tasarimlar/cumartesi/haberdetay/20.05.2017/2453651/default.htm

Fabricca Design, Afrika kültüründen esinlenen, rengarenk kumaş ve taşların kullanıldığı tasarımlar sunuyor.

No automatic alt text available.

ÖZGE TABAK - [email protected]

Uzun yıllardır takı tasarlayan Dilara Karayazı’nın hikayesi, kendisi ve yakın çevresi için yaptığı tasarımların büyük ilgi görmesiyle başlıyor. Farklı, yenilikçi bir marka yaratmayı hedefliyor ve doğru materyalleri özgün bir şekilde bileştirdiğine inandığı zaman Fabricca Design’ı piyasaya sunuyor. 

Afrika kültüründen, doğallığı, çeşitliliği ve özellikle renklerinden esinleniyor tasarımlar. Karayazı “Geleneksel Afrika stili tribal takıları, günümüzün tasarım akımlarıyla harmanlayarak şık ve çarpıcı aksesuarlar tasarlıyoruz. Tasarımlarımızla son yılların gözde trendlerinden bohem şıklığı yakalayabileceğinizi düşünüyoruz” diyor. 

Modellerin hepsi elde dikiliyor. Bütün tasarımların ana materyali kumaş. Karayazı “Farklı renk ve desenlerdeki kumaşlardan halatlar hazırlayıp tasarımlarımızı bunlar üzerine kurguluyoruz. Kumaşın yanında doğal taşlar, altın kaplama aparatlar, boncuklar, ipler kullanabiliyoruz” diye anlatıyor hazırlama sürecini. Her yaştan müşterilerinin olduğunu belirtiyor ve tasarımlarının hediye olarak da çok tercih edildiğini ekliyor. 

Ağırlıklı olarak kolye modellerinin olduğu markada küpe, bileklik, saç bandı ve broşlar da sunuluyor. En çok sevilen tasarımların doğal taş kullanılan modeller ile choker kolyeler olduğunu belirtiyor Karayazı. Şu an en çok talep gören modeller ise yaz mevsiminin de etkisiyle doğal taşlı, desenli ve renkli kolyeler ile püsküllü küpeler... 

                                                                       

     İlgili resim

Hurrem.com - Türk Yapımı Bir Afrika Markası: Fabricca Design

http://www.hurrem.com/turk-yapimi-bir-afrika-markasi-fabricca-design/

Sizin için son günlerin popüler markası haline gelen Fabricca Design’ın kurucusu Dilara Karayazı Öksüm ile bir röportaj yaptık ve merak edilenleri sorduk…

İşte o keyifli röportaj!

            Dilara Karayazı Öksüm

  • Dilara Hanım bize kendinizden bahseder misiniz?

27 yaşındayım, evliyim. Özel bir şirkette Endüstri mühendisi olarak çalışıyorum. İstanbul’da yaşıyorum, bir kedimiz var  Seyahat etmeye ve alışveriş  yapmaya bayılıyorum. Modayla ve sanatın her türlü dalıyla yakından ilgileniyorum.

 

  • Peki Dilara Hanımı nasıl tanımlayabiliriz?

İnsanın kendini tanımlaması ne kadar doğru olur bilemiyorum fakat kısaca özetlemek gerekirse hümanist, meraklı, çalışkan ve hırslı diyebilirim. Gerek kendi işimde, gerekse Fabricca Design’da daha başarılı olabilmek için sürekli araştırırım, denerim, başarana kadar elimden geleni yaparım. Tüm bunları yaparken kendime ve sevdiklerime vakit ayırmayı da ihmal etmiyorum tabii. Sosyal hayatta da oldukça faal olduğumu söyleyebilirim.

 

  • Markanız nasıl doğdu?

Uzun yıllardır takı tasarımı yapıyorum. Önceleri kendim ve yakınlarım için yapmaya başladığım takılar ilgi gördükçe daha farklı şeyler denemeye başladım. Bir gün kendime neden standart malzemelerden fazlasını kullanmıyorum ki dedim ve düşünmeye başladım. Bu işle amatör ya da profesyonel olarak ilgilenenler bilirler, yıllardır hep birbirine benzeyen boncuklar, ipler var her yerde. Ben kişiye özel, farklı ve yenilikçi, karakteri olan bir  marka yaratmak istedim. Daha sonra kumaşlar ile çalışmaya başladım. Bir süre doğru materyalleri birleştirip özgün şeyler ortaya çıkartana kadar denemeler yaptım. Bu dönemde çevremden de oldukça destek gördüm. En sonunda inandığım bir seriyi çıkarttım ve yola çıkmış oldum.

 

  • Neden “Fabricca Design” ?

Fabric İngilizce kelime anlamı olarak kumaş demek. Markayı gören birinde neyle karşılaştığına dair ilk izlenim oluşsun istedim. Kumaş kullanılarak yapılan özel tasarımları en iyi bu şekilde ifade edebilirdim.

 

  • “Fabricca Design”ın ilham kaynağı nelerdir?

Fabricca Design Afrika kültürünün doğallığından, çeşitliliğinden ve en çok da renklerinden esinleniyor. Geleneksel Afrika stili tribal takıları, günümüz moda ve aksesuar tasarım akımlarıyla harmanlayarak, stil yaratan kadınlar için şık ve çarpıcı aksesuarlar tasarlıyoruz. Her biri elde dikilmiş bu özel tasarımlarla, son yılların en gözde trendlerinden olan bohem şıklığı yakalayabileceğinizi düşünüyoruz.


  • Bir tasarım ortalama ne kadar vaktinizi alıyor?

Bu tamamen modele bağlı. Kumaş ve kullanacağım diğer aksesuarları alırken zaten kafamda modeller oluşuyor. Asıl zaman alan üretim süreci. Tasarımı oluşturduktan sonra dikim ve birleştirme süreci başlıyor. Her bir ürün diğerine benzemeyecek şekilde özenle hazırlandığı için bu bazen bir kaç gün sürebiliyor.  Kısacası her bir parçanın son haline gelmesi bazen bir gün bile almazken bazen bir haftayı bulabiliyor.

 

  • Kendinizi beş sene sonra nerde görüyorsunuz? Nerede olmak istersiniz?

Tasarımlarım şu an büyük bir zincir mağazada ve çeşitli şehirlerdeki butik mağazalarda satışta ancak uzun vadeli planım kendime popüler bir semtte mağaza açarak tasarımlarımı orada sergilemek ve belki başka markalar da oluşturarak kendim gibi tasarıma meraklı kadınlara iş imkanı sağlamak.


  • Yeni koleksiyon müjdesi olacak mı?

Yeni koleksiyonlarımız mevsim başlarında çıkıyor genelde. Sonbahar koleksiyonumuz çıktı, kış koleksiyonumuz çok yakında tamamlanmış olacak. Bunun dışında bir de değerli özel taşlarla hazırlanan premium koleksiyonumuz var ki sınırlı sayıda çok kıymetli parçalardan oluşuyor. Kaçırmamak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. 


Aramak yapmak istediğiniz ürün veya kategoriyi yazın.